خرید لوازم یدکی برلیانس

 • خرید لوازم یدکی برلیانس

خرید لوازم یدکی برلیانس

اگر صاحب خودرو هستید، احتمالاً به لوازم‌ یدکی خودرو احتیاج پیدا خواهید کرد؛ پس بهتر است با آن‌ها آشنا شوید. در این مقاله کامل و مفصل به شما کمک می‌کنیم تا با تمام لوازم ‌یدکی خودرو آشنا شوید و نکته‌های مهم برای خرید لوازم یدکی برلیانس را هم یاد بگیرید.

خودرویی که به تعمیرکار رجوع داده می‌شود، بررسی و عیب ‌یابی می‌شود تا قطعات معیوب مشخص و تعویض شوند. قطعات خودرو، علاوه بر اینکه نام و مشخصات فنی دارند، معمولاً بر اساس شماره فنی سفارش داده می‌شوند که بر روی هر قطعه حک می‌شود و منحصر به‌ فرد است.

برای خرید لوازم یدکی برلیانس با ما تماس بگیرید.

 • استارت

استارت، کلیدی است که برای روشن کردن موتور خودرو می‌زنید تا الکتروموتور فعال شده و پیشرانه خودرو را بچرخاند و ماشین روشن شود. اگر استارت کار نمی‌کند، احتمالاً سوخته است و باید تعویض شود. این اتفاق معمولاً رایج است؛ اما خوشبختانه استارت خیلی گران نیست و تعویض آن به سادگی انجام می‌شود.

 • کمپرسور کولر

نشتی مدار کولر متداول ‌ترین مشکل سیستم کولر خودرو است؛ اما اگر مدار کولر را بررسی کردید و دیدید که نشتی ندارد، کلید کمپرسور کولر را چک کنید. معمولاً کمپرسورها دارای کلاچ هستند که در هنگام استفاده کمپرسور را درگیر کرده و در سایر مواقع آن‌ را غیر فعال می‌کند. اگر کلاچ مستهلک باشد عمر خود را کرده باشد، باعث از کار افتادن کمپرسور می‌شود. قطعات داخلی کمپرسور هم عملکرد آن را تعیین می‌کنند که اگر دچار عیب فنی شوند، کمپرسور قادر نیست فشار کافی تولید کند که منجر به از کار افتادن سیستم کولر می‌شود.

 • پلوس

پلوس یا Axle Shaft مسئول انتقال نیرو از دیفرانسیل به چرخ است که اگر گردگیرهای آن پاره شوند، پلوس کار نمی‌کند. گردگیر قطعه‌ای به شکل قیف است که در انتهای پلوس قرار دارد تا از ورود آلاینده‌ها مانند گرد و خاک جلوگیری کند. در صورت پاره شدن گردگیر، آلاینده‌ها باعث تخریب پلوس می‌شوند به همین دلیل است که چک کردن گردگیر باید بخش ثابت همه عیب‌یابی‌های خودرو باشد. اگر پلوس‌ها خراب شوند، هنگام دور زدن صدای تق‌تق از چرخ‌ها شنیده می‌شود؛ اما برای اطمینان از اینکه کدام سمت خراب شده است باید فرمان را تا آخر به یک سمت راست یا چپ بچرخانید و دور بزنید و به صدای حاصل توجه کنید که نشانه خرابی پلوس در همان سمت است. در صورتی که هر دو طرف صدا می‌دهد، پلوس در هر دو سمت خراب است.

 • یونیت کنترل سیستم ABS

سیستم ضد قفل ترمز یا ضد بلوکه ترمز مخفف کلمه Anti-lock braking system است که برای پیشگیری از قفل کردن چرخ خودرو در هنگام ترمز گیری طراحی شده است تا اتومبیل در هنگام ترمز گیری امنیت و ثبات بیشتری داشته باشد. مغز این سیستم یک یونیت کنترل است که با دریافت اطلاعات از سرعت چرخ‌های ماشین و فشار ترمز، فرمان فعال شدن سیستم را صادر می‌کند.

 • سیبک فرمان

این اتصال، حرکت فرمان را به چرخ‌های جلو هدایت می‌کند که اگر خراب شود، در دست ‌اندازها صدای ناهنجاری از ماشین به گوش می رسد که نشانه فرارسیدن زمان تعویض سیبک فرمان است. انواع مختلف این قطعه در بازار موجود است که پیشنهاد می‌شود فقط قطعه پیشنهادی سازنده خودرو را تهیه کنید تا با مشکلات بیشتر مواجه نشوید.

 • کالیپر ترمز

کالیپر ترمز مهم‌ترین نقش در سیستم ترمز خودرو را دارد که در هنگام ترمزگیری، لنت‌های ترمز را به دیسک فشار می‌دهد تا سرعت را کم کند و خودرو متوقف شود. اگر کالیپر ترمز خراب شود، لنت‌ها ساییده می‌شوند اما بدتر این است که روغن ترمز از کالیپر نشت کند که خطرناک است و باعث تخریب سیستم ترمز می‌شود. کالیپر ترمز قابل تعمیر است و حتی قطعات داخلی آن تعویض می‌شوند؛ اما خرید یک کالیپر ترمز نو بسیار عاقلانه‌تر است.

 • دیسک ترمز

دیسک ترمز یکی دیگر از قطعات حیاتی در سیستم ترمز خودرو است که به همراه چراغ‌های خودرو در حال گردش است و در هنگام ترمزگیری با ایجاد اصطکاک بین لنت و دیسک، خودرو را متوقف می‌کند. به دلیل قرار گرفتن تحت فشار اصطکاکی بسیار زیاد، دمای دیسک ترمز افزایش پیدا می‌کند که می‌تواند منجر به تاب برداشتن دیسک شود که باعث لرزش خودرو می‌شود. اگر لنت نامرغوب باشد یا به موقع تعویض نشود باعث خط افتادن روی دیسک ترمز می‌شود که قدرت ترمزگیری را کاهش می‌دهد که خطرات بسیاری دارد. در این موارد باید دیسک ترمز تعویض شود و تعمیر یا تراش دیسک اصلاً مطابق اصول ایمنی نیست. در هنگام تعویض، دیسک‌ها باید به صورت جفت تعویض شوند یعنی دیسک‌های جلو با هم و دیسک‌های عقب با هم تعویض شوند.

 • بوستر ترمز

توقف خودرو، نیروی زیادی نیاز دارد که پای راننده به تنهایی قادر به تامین این نیرو نیست و حتی اگر بتواند، مصافت زیادی طول می‌کشد تا خودرو متوقف شود. به همین دلیل سیستم ساده و مفیدی به نام بوستر ترمز در خودروها استفاده می‌شود. بوستر شکل استوانه دارد که با استفاده از نیروی مکش موتور داخلی خود یک فضای خلا ایجاد می‌کند که نیروی پای راننده را چندین برابر می‌کند و در نتیجه ترمزگیری مؤثرتر می‌شود. صدمه‌ای که در بوستر ترمز متداول است، نشتی است که باید توسط بازدید شلنگ بوستر چک شود تا در صورت وجود نشتی یا ترک خوردگی تعویض شود.

 • میل سوپاپ

میل سوپاپ یا میل بادامک وظیفه باز و بسته کردن سوپاپ‌های ورودی و خروجی را دارد. پیشرانه خودرو می‌تواند ۱، ۲ و حتی ۴ میل سوپاپ داشته باشد. میل سوپاپ قطعه‌ای است که عمر طولانی دارد و معمولاً به آسانی خراب نمی‌شود؛ اما افت فشار روغن و یا کمبود روغن در پیشرانه می‌تواند باعث آسیب به میل سوپاپ شود. اگر تعمیرکار تشخیص داد که میل سوپاپ باید تعویض شود، خودرو با مشکل جدی روبرو شده است!

 • سنسور موقعیت میل سوپاپ

خراب شدن حسگر موقعیت در میل سوپاپ متداول‌ترین مشکل است. حسگر موقعیت به واحد الکترونیکی کنترل موتور ECU اعلام می‌کند که میل سوپاپ در چه درجه‌ای از گردش ۳۶۰ درجه قرار دارد که این اطلاعات زمان پاشیدن سوخت به مانیفولد هوا را مشخص می‌کند. اگر این حسگر خراب شود، چراغ چک موتور روشن می‌شود و موتور احتمالاً دیرتر از حالت عادی روشن می‌شود و سوخت بیش از نیاز واقعی پاشیده و هدر می‌رود.

 • طبق فرمان

طبق در هر خودرو اشکال متفاوت دارد و چرخ را به خودرو متصل می‌کند و بخشی از جلوبندی خودرو است. طبق چند بوش دارد که ممکن است خراب شوند و باعث سردرگمی فرمان، سر و صدا و لاستیک سایی شوند. تعویض بوش‌های معیوب امکان‌پذیر است اما گاهی کل طبق خراب می‌شود که باید تعویض شود که هزینه بسیار بیشتری دارد.

 • میل ‌لنگ

میل ‌لنگ یکی از مهم‌ ترین بخش‌های پیشرانه احتراق داخلی است که مسئول تبدیل حرکت خطی پیستون‌ها به حرکت دورانی است. میل‌ لنگ یک قطعه مصرفی نیست و به ندرت خراب می‌شود؛ اما اگر روغن به برینگ‌های میل‌ لنگ تامین نشود، برینگ‌ها صدمه دیده و میل ‌لنگ آسیب می‌بیند. بسته به مدل خودرو، میل ‌لنگ قیمت‌ های متفاوت دارد علاوه بر اینکه تعویض میل‌لنگ منجر به باز شدن کامل پیشرانه می‌شود. بریدن میل ‌لنگ یکی دیگر از بدشانسی‌های موجود است که البته به ندرت اتفاق می‌افتد.

 • کاسه نمد سر میل‌لنگ

میل ‌لنگ اتومبیل دارای دو کاسه نمد به نام‌های اورینگ و پکینگ است که یکی در انتهای میل‌ لنگ در سر جعبه دنده قرار دارد و دیگری در سر میل ‌لنگ و پشت پولی قرار دارد. این نمدها میل ‌لنگ را روغن بندی می‌کنند که اگر روغن به بیرون نشت کند باید نسبت به تعویض نمدها اقدام کرد.

 • قفل مرکزی

قفل مرکزی برلیانس با اینکه مهم است؛ اما در صورت از کار افتادن می‌توانید درب‌ها را به صورت دستی باز و بسته کنید. از کار افتادن قفل مرکزی نادر است که ناشی از خرابی اتصالات و سیم کشی‌ها است و موتور قفل مرکزی معمولاً خراب نمی‌شود؛ اما اگر هم موتورش خراب شد، به راحتی قابل تعویض است.

 • میل گاردان

میل گاردان در ماشین‌های محرک جلو وجود ندارد و فقط مختص اتومبیل‌های محرک عقب و چهارچرخ است. میل گاردان نیرو و گشتاور را از جعبه دنده به دیفرانسیل منتقل می‌کند. عیوبی که ممکن است برای میل گاردان پیش بیاید شامل خرابی نگه دارنده مرکزی و خرابی اتصالات یا چهارشاخ گاردان است. نگه دارنده مرکزی میل گاردان به سادگی تعویض می‌شود اما اگر اتصالات خراب شوند مشکل جدی می‌شود که با تولید صدا از زیر خودرو شروع و با کنده شدن اتصالات حوادث ناگوار اتفاق می‌افتند.

 • دینام یا آلترناتور

آلترناتور مسئول تامین انرژی الکتریکی برای باتری خودرو است که نیروی خود را از یک تسمه که به میل‌لنگ متصل است، دریافت می‌کند. کار نکردن آلترناتور منجر به شارژ نشدن باتری و خالی ماندن آن می‌شود که باعث روشن شدن یک لامپ هشدار قرمز رنگ که شکل باتری دارد در پشت آمپر خوردو می‌شود. آلترناتور ناگهان ممکن است خراب شود اما گاهی با خراب شدن برینگ‌ها، صدای آزاردهنده‌ای در هنگام کارکرد تولید می‌کند که نشانه فرا رسیدن زمان تعویض دینام است.

 • واحد کنترل موتور ECU

واحد کنترل موتور یا ECU یا DME به ندرت خراب می‌شود بلکه فقط خطاهای نرم‌افزاری در آن دیده می‌شود که با یک دستگاه دیاگ قابل رفع است اما در صورت خراب شدن واحد کنترل موتور، هزینه به برند خودرو بستگی دارد.

 • واشر منیفولد اگزوز

در محل اتصال مانیفولد اگزوز به سر سیلندر خودرو واشری وجود دارد که محل اتصال را آب ‌بندی می‌کند به همین دلیل تحت فشار و دمای زیادی قرار می‌گیرد و پس از چند سال استفاده خراب می‌شود و باعث نشتی در مانیفولد اگزوز می‌شود که صدای بسیار بلند و ناهنجاری دارد که به راحتی قابل تشخیص است.

 • فلایویل

فلایویل یا چرخ طیار که نام متداولش است چند کار مهم در ماشین انجام می‌دهد: نوسانات میل‌لنگ را جذب می‌کند، اینرسی لازم برای حرکت میل‌لنگ را تامین می‌کند و نیرو را از پیشرانه به کلاچ منتقل می‌کند. صفحه کلاچ در خودروهای دنده دستی مستقیماً با فلایویل در تماس است به همین دلیل رانندگی ناصحیح با خودروی دنده دستی به فلایویل صدمه می‌زند و سطح آن را می‌ساید که ممکن است با پرداخت قابل اصلاح باشد در غیر این صورت باید کلاً تعویض شود.

 • پمپ بنزین

جای پمپ بنزین در باک خودرو است که سوخت را از باک به پیشرانه منتقل می‌کند و معمولاً در زیر صندلی‌های عقب خودرو قرار دارد. اگر پمپ خراب شود فشار بنزین افت پیدا می‌کند و عملکرد پیشرانه به مشکل می‌خورد. اگر هم که خودرو استارت می‌زند اما روشن نمی‌شود، پمپ بنزین ممکن است یکی از عواملی باشد که باید چک شود.

 • سوئیچ استارت

سوئیچ با وجودی که کم‌ کم در حال کنار گذاشتن است و جای خود را به سیستم keyless تحویل می‌دهد اما در هر حال قابل معیوب شدن است و از کار می‌افتد.

 • موتور فن

موتور فن سیستم ساده‌ای دارد که از یک الکترو موتور و یک پره تشکیل شده است تا هوای کافی برای سیستم تهویه را فراهم ‌کند تا هوا به داخل اتاق اتومبیل وارد شود. اگر فن خراب شود، سر و صدای زیادی تولید می‌کند و در نهایت از کار می‌افتد.

 • کلاچ

کلاچ قطعه‌ای است که در خودروهای حاوی جعبه دنده دستی وجود دارد و انتقال گشتاور از پیشرانه به گیربکس را انجام می‌دهد. با فشردن پدال کلاچ ارتباط پیشرانه با گیربکس قطع شده تا بدون وارد کردن صدمه به قطعات داخلی جعبه دنده، نسبت به تعویض دنده‌ها اقدام کنید. کلاچ در خودروهای دنده دستی قطعه بسیار مهمی است و به همین دلیل معمولاً هزینه زیادی هم ایجاد می‌کند. به دلیل اینکه کلاچ، گشتاور تولید پیشرانه را از طریق اصطکاک منتقل می‌کند به مرور زمان ضخامت صفحه کلاچ کاهش یافته و لنتش تمام می‌شود که در این صورت باید صفحه کلاچ را تعویض کنید. اگر این تعویض به تأخیر بیفتد، خودرو احتمالاً از کار می‌افتد. هر چه کلاچ مرغوب‌تر باشد، دفعات مراجعه به تعمیرگاه و تعویض کمتر می‌شود.

 • پیستون

پیستون یکی از اساسی‌ترین قطعات موتور احتراق داخلی است که وظیفه انتقال انرژی حاصل از احتراق را از طریق شاتون به میل‌لنگ دارد. پیستون استوانه‌ای شکل و از جنس آلومینیوم است. سطح پیستون معمولاً صاف است اما تولیدکننده خودرو ممکن است تغییراتی را در سطح پیستون ایجاد کند. برای افزایش قدرت پیشرانه، پیستون‌های استاندارد با مدل‌های سبک‌تر تعویض می‌شوند. پیستون دوام بالایی دارد و به ندرت خراب می‌شود اما استفاده ناصحیح از خودرو و وارد کردن فشار بیش از اندازه به پیشرانه می‌تواند به پیستون‌ها صدمه بزند. متأسفانه پیستون‌ها را به تنهایی نمی‌توان تعویض کرد بلکه باید همه آن‌ها را با هم تعویض کرد که با توجه به اینکه نیاز دارد تا کل پیشرانه هم توسط متخصص باز شود و پیستون هم قیمت ارزانی ندارد، هزینه تعویض پیستون‌ها زیاد است.

 • سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن در انتقال اطلاعات به ECU نقش دارد تا سوخت به موقع پاشیده شود. این سنسور در مسیر اگزوز و پس از مبدل کاتالیستی یا کاتالیزور نصب می‌شود تا با اندازه‌گیری مقدار اکسیژن موجود در دود خروجی از پیشرانه به ECU، مقدار مناسبی هوا و سوخت مخلوط شوند. این سنسور تحت فشار حرارت زیادی است که در طول زمان ممکن است در عملکرد آن اختلال ایجاد کند.

 • خنک‌کننده روغن

خنک‌کننده روغن از انواع رادیات است که در خودروهایی که روغن‌موتور یا جعبه دنده به دمای بالایی می‌رسد باید استفاده شود تا عمر قطعات بیشتر شود. خودروهای اسپرت یا سنگین معمولاً به این سیستم مجهز هستند. بدترین مشکلی که برای سیستم خنک‌کننده روغن اتفاق می‌افتد، نشتی است که برای جلوگیری از صدمات بیشتر باید نشتی بلافاصله قطع شود.

 • رینگ پیستون

اگر رنگ دود اگزوز آبی‌رنگ شده است به معنی نشت روغن به داخل سیلندر است که نشانه از بین رفتن واشر سر سیلندر است اما رینگ پیستون‌ها هم در آن نقش دارند. این رینگ‌ها باید فاصله پیستون و دیواره سیلندر را آب‌بندی کنند که یکی از مهم‌ترین کارها در خودرو است. رینگ‌ها فشار و دمای زیادی را تحمل می‌کنند و اصطکاک زیادی هم دارند به همین دلیل در طول زمان خراب می‌شوند. برای تعویض رینگ پیستون باید پیشرانه را کاملاً باز کنید که هزینه و تخصص زیاد احتیاج دارد.

 • پمپ هیدرولیک فرمان

اگر فرمان خودرو سفت می‌شود و یا می‌گیرد باید پمپ هیدرولیک را چک کنید که اگر فقط شیلنگ و اورینگ‌ها خراب شده‌اند به راحتی تعویض می‌شوند اما اگر خود پمپ خراب شود باید کاملاً تعویض شود که کار خیلی سختی نیست و در همه تعمیرگاه‌ها انجام می‌شود.

 • حسگر فشار

حسگر فشار در مکان‌های متفاوتی در خودرو استفاده می‌شود؛ مثلاً حسگر فشار روغن که در صورت کاهش فشار روغن چراغ هشدار روغن را می‌زند که باید بلافاصله به تعمیرگاه مراجعه کنید. در خودرویی که توربو شارژر دارد حسگر فشار هوا وجود دارد تا فشار هوا را اندازه‌گیری کند. برای اندازه‌گیری فشار موجود در پشت انژکتور هم یک حسگر فشار ریل سوخت وجود دارد که اطلاعات فشار را برای ECU ارسال می‌کند.

 • رادیاتور

خنک کردن پیشرانه به عهده رادیاتور است که ممکن است دچار نشتی شود. برای تعمیر نشتی می‌توان از Stop Leak استفاده کرد که یک ماده شیمیایی است و در هر حال عوارض جانبی مانند گرفتگی مجراهای رادیاتور را دارد. رادیاتور قطعه مهمی است که باید به صورت اوریجینال تهیه شود.

 • کمک فنر برلیانس

دفع ارتعاشات و ضربات فنرهای خودرو در دست اندازها و سطوح نامسطح به عهده کمک فنر است که برای نرمی و ثبات خودرو مهم است. اگر کمک‌فنرها معیوب باشند، سر و صدای ماشین در هنگام حرکت زیاد است و تعادل هم ندارد. برای چک کردن، کمک فنر را به سمت پایین فشار دهید و رها کنید و تعداد جهش بالا و پایین را بشمارید. اگر بیش از ۲ بار جهش داشت، خراب است و باید تعویض شود.

 • شمع برلیانس

برای مشتعل کردن مخلوط هوا و سوخت در سیلندر به شمع نیاز است که با ایجاد جرقه از انرژی الکتریکی حاصل از کوئل این کار را انجام می‌دهد. الکترود موجود در سر شمع با کار زیاد خراب می‌شود و یا جرم می‌گیرد که عملکرد شمع را مختل می‌کند پس نیاز است که شمع در کیلومترهای مشخصی مانند ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر تعویض شود. نشت کردن روغن به داخل سیلندر نیز عمر شمع‌ها را کم می‌کند اما در پیشرانه‌ای که شکل هفت یا V دارد عمر شمع‌ها بیشتر است و تعویض دیرتری دارند.

 • جعبه فرمان برلیانس

انتقال حرکت فرمان به چرخ‌ها به عهده جعبه فرمان است برای همین قطعه بسیار مهمی است که خرابی آن نباید نادیده گرفته شود. به مرور زمان مشکلاتی مانند ساییده شدن دنده‌های داخلی جعبه فرمان، خرابی اتصالات و نشتی روغن از اورینگ‌ها ممکن است به وجود بیایند.

 • میل موج گیر برلیانس

میل موج گیر یا میل تعادل برای مهار حرکات و چرخش بدنه اتومبیل در هنگام دور زدن لازم است که با استفاده مکرر مصدوم می‌شود و سر و صدای زیادی از سیستم تعلیق بلند می‌شود.

 • فشنگی فن آب برلیانس

این حسگر اطلاعات دما را علاوه بر ECU به راننده هم اعلام می‌کند که اگر خراب شود در حالت گرما هم مانند حال سرما سوخت پاشی می‌کند که منجر به تشخیص اشتباه در ECU می‌شود و مکانیزم آن را بر هم می‌ریزد. فشنگی فن آب به مرور زمان کهنه می‌شود و نیاز به تعویض دارد که هزینه زیادی ندارد.

 • ماهک گیربکس

ماهک قطعه‌ای در داخل جعبه دنده دستی است که شکل کمانی دارد و کامل کردن تعویض دنده را انجام می‌دهد. ماهک گیربکس قابل شکستن است که برای تعویض نیاز به باز کردن کامل جعبه دنده دارد.

 • ترموستات برلیانس

برقرار کردن جریان مایع خنک ‌کننده بین پیشرانه و رادیاتور به عهده ترموستات است که در هنگام سرد بودن پیشرانه باعث می‌شود که پیشرانه گرم شود و در هنگام گرم بودن از افزایش دما جلوگیری می‌کند. ترموستات معمولاً گیر می‌کند در نتیجه اگر دمای خودرو بسیار بالا بود، باید ترموستات را چک کنید. خوشبختانه تعویض ترموستات با هزینه کم و به سادگی انجام می‌شود اما اگر برقی باشد هزینه بیشتر می‌شود.

 • واتر پمپ برلیانس

مایع خنک‌کننده پیشرانه توسط واتر پمپ به جریان می‌افتد که انواع برقی و مکانیکی دارد. اگر واتر پمپ از کار بیفتد، باید واتر پمپ را عوض کرد. واتر پمپ مکانیکی ممکن است نشتی آب رادیاتور داشته باشد یا بلبرینگ‌ها خراب شوند. پیشنهاد می‌شود برای تعویض واتر پمپ مایع خنک ‌کننده را هم کلاً تعویض کنید.

 • موتور برف پاک‌ کن

برف پاک‌ کن در آب و هوای برفی و بارانی بهترین کمک به راننده است. موتور برف پاک کن نیز مانند هر سیستم الکترونیکی قابل خراب شدن است که برای پیشگیری از کار افتادن ناگهانی برف پاک‌کن در جاده بهتر است آن را در هنگام سرویس ماشین چک و بررسی کنید.

 • فنر لول برلیانس

فنرها به همراه کمک ‌فنرها در ثبات و هدایت خودرو نقش کلیدی دارند که نیاز به تعویض ندارند مگر اینکه از خودرو استفاده ناصحیح شود که منجر به شکستگی فنر می‌شود که در این صورت باید تعویض شود.

 • شاتون برلیانس

حرکت پیستون به میل‌لنگ توسط دسته‌ای به نام شاتون انجام می‌شود و به دلیل وظیفه‌ای که به عهده دارد ضربات حاصل زیادی از احتراق متحمل می‌شود که دلیل طراحی مستحکم این قطعه است. شاتون طراحی ثابتی در همه خودروها دارد که ۳ بخش دارد: سر بزرگ، ساق و سر کوچک. سر بزرگ شاتون به میلنگ متصل است و دو تکه دارد ک به وسیله پیچ و مهره به هم متصل شده‌اند. سر کوچک یک تکه بوده و به پیستون متصل است. ساق شاتون بین سرهای کوچک و بزرگ قرار دارد و مقطعی مانند مقطع تیرآهن دارد.

 • سوزن انژکتور برلیانس

سوخت رسانی ماشین در سال‌های گذشته توسط کاربراتور انجام می‌شد که معضلاتی مانند مصرف سوخت بالا و قدرت کم داشت؛ اما با پیشرفت تکنولوژی و ورود ECU به خودروها، سیستم کاربراتور به انژکتور تبدیل شد. انژکتور در واقع نوعی شیر با کنترل الکتریکی است که باید سوخت را به داخل سیلندر بپاشد که تحت فشار زیاد سوخت را از حالت مایع به صورت پودر تبدیل می‌کند که به اتمیزه کردن سوخت معروف است. تعداد انژکتور به تعداد سیلندر بستگی دارد؛ اما محل قرار گرفتن آن ‌ها همیشه روی مانیفلد هوا است.

 • سوپاپ برلیانس

سوپاپ قطعه‌ای کوچک با وظیفه‌ای بزرگ است چراکه هوا را به محفظه احتراق وارد می‌کند و دود را خارج می‌کند. سوپاپ توسط میل سوپاپ باز و بسته می‌شود که ممکن است مستقیم یا غیر مستقیم باشد و بازگشت سوپاپ به موقعیت اول توسط فنر سوپاپ انجام می‌شود. تعداد سوپاپ‌ها متنوع است که از ۲ سوپاپ برای هر سیلندر تا ۵ سوپاپ متغیر است. سوپاپ قطعه مصرفی نیست و معمولاً خراب نمی‌شود.

 • سر سیلندر برلیانس

سرسیلندر نیمه بالایی پیشرانه است و قسمت‌هایی مانند میل سوپاپ، درب سوپاپ و سوپاپ‌های اتاقک احتراق را در خود دارد. این قطعه در پیشرانه‌های جدید از جنس آلومینیوم ساخته می‌شود. قیمت سر سیلندر به برند خودرو بستگی دارد اما در مجموع ارزان‌قیمت نیست.

 • بلوک سیلندر

بلوک سیلندر در واقع بدنه اصلی پیشرانه است که قسمت‌هایی مانند سیلندر، شاتون، پیستون، میل‌لنگ و کارتل روغن را در خود نگه می‌دارد. بلوک سیلندر یکی از گران‌قیمت‌ترین قطعات خودرواست که خوشبختانه به ندرت هم دچار مشکل می‌شود. بلوک سیلندر انواع متنوعی دارد و ممکن است خطی یا v باشد.

 • توپی چرخ برلیانس

قطعه‌ای که چرخ را می‌چرخاند و تکیه گاه چرخ هم محسوب می‌شود، توپی چرخ است به همین دلیل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید به صورت مستمر چک شود. بلبرینگ‌های داخل توپی معمولاً نیاز به تعویض دارند که خوشبختانه هزینه زیادی ندارد.

© 1398 - تمامی حقوق معنوی سایت متعلق به بازرگانی آقازاده می باشد.

تماس باما